PORADY, SPRZĘT

Jaki sprzęt wędkarski na biwak?

biwak wędkarski

Wielu wędkarzy lubi spędzić na rybach, więcej niż jeden dzień. Doskonały pomysł, to wybrać się np. na weekend. Jeśli w pobliżu nie ma możliwości wynajęcia noclegu, trzeba przygotować się do biwakowania. W podróż samochodem można zabrać ze sobą niemal wszystko, co sprawia, że spędzanie czasu w namiocie jest bardziej komfortowe. Inaczej jest, jeśli planujesz wycieczkę. Następnie trzeba zabrać ze sobą najważniejsze rzeczy, które zmieszczą się lub są przymocowane do plecaka. Dwa główne elementy wyposażenia kempingowego to wspomniany plecak i oczywiście namiot. Nie mówimy tutaj oczywiście o wędkach, akcesoriach wędkarskich. bo to najważniejszy sprzęt na biwak wędkarski.

Sprzęt wędkarski na biwak - namiot

Po pierwsze, musi być praktyczny i skuteczny. Sprawny namiot to taki, którego rozłożenie i złożenie nie zajmuje dużo czasu. Takie cechy zapewniają namioty samorozkładające się. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów namiotów wędkarskich, jednak zdecydowanie największą popularnością wśród wędkarzy cieszą się namioty karpiowe. Swoim kształtem przypominają półcylinder lub ćwiartkę kuli. Jednak największą zaletą takiego namiotu wędkarskiego jest duże, szerokie wejście. Dzięki temu z łatwością podążasz za spławikiem i szybko wchodzisz na początek swobodnego brania. Decydując się na konkretny model warto zwrócić uwagę na to, aby namiot był przewiewny. Jest to bardzo ważne zwłaszcza latem, kiedy dobra wentylacja ogrzewanego energią słoneczną namiotu zapewnia komfort wędkowania. Namioty karpiowe Fox spełniają wszystkie te warunki. Wyróżnia je wyjątkowo duże lobby oraz płaska zabudowa, która daje dużą swobodę wewnątrz. Nieco innym namiotem jest namiot igloo. Jej dużą zaletą, szczególnie dla osób łowiących bez samochodu, jest lekkość. Ten rodzaj namiotu wyróżnia się również wysoką odpornością na wiatr. Jest półokrągły i posiada oddzielną sypialnię pośrodku. Namioty Konger należą do najpopularniejszych w tej kategorii. Szczególną uwagę zwrócono na wodoodporną i dobrze ocieploną podłogę. Jaki więc namiot wybrać? Eksperci uważają, że namiot karpiowy nadaje się do łowienia przez kilka dni. Wszystko dlatego, że jest bardziej przestronny i można w nim swobodnie postawić krzesło czy łóżko. Z drugiej strony na krótsze wyjazdy lepiej sprawdzi się namiot igloo, ponieważ jest lżejszy, mniejszy, a przez to szybszy i łatwiejszy w rozstawieniu.

Sprzęt wędkarski na biwak - plecak lub torba

Plecak wędkarski nie może być mały. Każdy wędkarz doskonale wie, ile sprzętu wędkarskiego musi mieć ze sobą, aby prawidłowo skompletować sprzęt wędkarski. Oprócz spławika, haczyków, zanęty i przynęt, w plecaku powinno znaleźć się również jedzenie lub płaszcz przeciwdeszczowy, zwłaszcza wczesną wiosną i jesienią. Plecaki muszą być poręczne i wygodne. Są one zazwyczaj podzielone na dwie komory, z których główna komora nadaje się tylko na duże pudełko na ryby. Druga komora na pozostałe akcesoria. Warto zakupić większy plecak jeśli często planujemy biwaki wędkarskie aby pomieścić więcej rzeczy.

Czym się kierować przy wyborze plecaka wędkarskiego lub torby wędkarskiej?

Plecak jak i torba dla wędkarza, to nieocenione akcesorium dla osób łowiących bez samochodu. Dobrym rozwiązaniem, może okazać się np. zwykły plecak. W takim razie trzeba pamiętać, że musi być wykonany z wodoodpornego materiału. Wadą takiego plecaka jest niedopasowanie komór do pudełek wędkarskich. Dlatego najlepiej wybrać plecak zaprojektowany specjalnie dla wędkarzy. Wybór odpowiedniego plecaka w naturalny sposób opiera się na materiale i dokładności wykonania poszczególnych elementów. Materiał powinien być wodoodporny, aby chronić przed deszczem i wilgocią na wodzie nasz sprzęt. W tym kontekście dobry materiał to nie wszystko – bardzo ważna jest ochrona wrażliwych miejsc, takich jak szwy (które należy podkleić) czy zamki błyskawiczne przed wilgocią. Spód plecaka jest ważną częścią. Musi być szczególnie dobrze chroniony przed wilgocią, gdy kładziemy plecak na ziemi. To zdecydowanie plecaki wędkarskie poniżej zaprezentowane. Materiał jest bardzo mocny i prawie nieprzepuszczalny dla wilgoci, a wszystkie części są bardzo dobrze skrojone.

Sprzęt wędkarski na biwak – krzesło wędkarskie

Oprócz zwykłego sprzętu wędkarskiego warto zabrać ze sobą dodatkowe akcesoria zwiększające komfort łowienia. Jednym z głównych elementów jest niewątpliwie fotel lub krzesło wędkarskie. Dzięki temu, nawet jeśli spędzimy nad wodą kilka godzin, nie musimy męczyć się ciągłym staniem. Fotele wędkarskie  zapewniają wyjątkowy komfort. W razie potrzeby można je roztawić na świeżym powietrzu i uciąć sobie krótką drzemkę nad wodą. Długotrwałe łowienie oznacza konieczność posiadania odpowiedniego sprzętu. Trudno spędzić kilka dni nad wodą bez gorącego posiłku czy napoju. Czajnik turystyczny jest więc bardzo ważnym elementem wyposażenia wyprawy wędkarskiej. Sprzedawane są dwa główne typy piekarników. Pierwszym z nich są kuchenki gazowe, do których trzeba kupić specjalne naboje gazowe, tzw. naboje. Innym typem są kuchenki gazowe podłączone do dużego cylindra. Kuchenki kasetowe to lepsze rozwiązanie dla osób podróżujących bez pojazdu. Bardzo przydatny jest również termos, który pozwala szybko się rozgrzać podczas jesiennego lub zimowego wędkowania. Użytkownicy szczególnie polecają termosy Fjord Nansen, które charakteryzują się niezawodną szczelnością, dobrą tolerancją temperaturową oraz atrakcyjnym designem.

Podsumowanie

Biwak wędkarski to świetny czas na odpoczynek nie tylko dla wędkarzy. Możemy zabrać całą rodzinę gdzie połączymy czas spędzony na świeżym powietrzu z możliwością wędkowania. Wieczorne ogniska, spanie w namiocie czy leśne spacery to liczne atrakcje tego rodzaju wypoczynku. Ważną cechą takiego biwaku jest jego koszt. Wystarczy nam skompletować sprzęt, który będziemy już mieli na zawsze i wyruszyć w dozwolone miejsce do biwakowania. 

* Niektóre z linków w tym artykule mogą być linkami afiliacyjnymi, co oznacza, że jeśli zdecydujesz się na zakup przez te linki, portal wędkarski Amatorskie Wędkowanie może otrzymać prowizję, którą przeznaczamy na rozwój naszego portalu wędkarskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.