Metoda Gruntowa

wędkarstwo gruntowe

Metoda gruntowa

Jest jedną z najstarszych metod wędkarskich. Nasi pradziadkowie używali ją do połowu ryb. Oczywiście innym sprzętem ale sposób wędkowania był ten sam.

Metoda ta spisuje się dobrze w dzień jak i w nocy. Nie potrzeba wielkich umiejętności wędkarskich aby łowić metodą gruntową. Bardzo dobrze łowi się z brzegu, pomostu czy nawet mola. Dla posiadaczy łódek ta metoda wędkarska nie bardzo się przyda. Lecz na upartego można łowić metodą gruntową z łodzi i używać jako sygnalizatora „bombki” lecz bujanie łódki bardzo przeszkadza w interpretacji brań.

Metodą gruntową możemy złowić praktycznie każdą rybę, wszystko zalezy od zestawu jaki przygotujemy na nasze wędki:

  • płocie, wzdręgi, jazie czy klenie. Na takie ryby potrzebujemy lżejszych zestawów czy z koszyczkiem zanentowym lub z ciężarkiem. Jako sygnalizator brań używamy albo dzwoneczka, albo „bombki” lub drgającej szczytówki. 
  • karpie, tu używamy ciężkiego sprzętu. Głównie plecionek i ciężarków na obciążenie. Jako sygnalizator brań głównie służy nam elektroniczny sygnalizator brań.
  • liny, leszcze średnie zestawy z koszyczkiem zanentowym lub ciężarkiem. Zestaw od lekkiego różni cię ciężarem wyrzutu oraz mocniejszą żyłką i większym haczykiem. Sygnalizator brań może być taki jak w zestawie lekkim czy karpiowym.
  • sandacze, szczupaki, węgorze tutaj zdecydowanie cięższe wędki, mocniejsze plecionki. Głównym sygnalizatorem brań również jest elektroniczny sygnalizator brań.
  • sumy najcięższy arsenał bo łowimy ryby nawet powyżej 100kg. Zestawy sumowe są bardzo mocne i specyficzne. Nie użyjemy ich do połowy innych gatunków ryb. 

Sprzęt

Do metody gruntowej potrzebujemy następującego sprzętu:

  • Wędka – w zależności jakie ryby chcemy łowić głównym aspektem naszej wędki będzie ciężar wyrzutu C.W. Wędzisko przelotowe albo teleskopowe albo 2,3 składowe. Wędki o długości od 3 do 5m w zależności czy łowimy nad jeziorem czy nad rzeką. 
  • Kołowrotek – w kołowrotku głównym aspektem na jaki zwracamy uwagę jest głębokość szpuli. Głębsze szpule używamy na większe ryby aby zmienić  grubszą żyłkę czy plecionkę. Na ryby mniejsze używamy mniejszych szpul. Dodatkowym aspektem na większe ryby może przydać się wolny bieg lub hamulec walki.
  • Żyłka lub plecionka – grubość a co za tym idzie wytrzymałość dobieramy do wielkości ryb jakie chcemy łowić. Na mniejsze ryby wystarczy nam żyłka 0,14 do 0,16 mm. Na leszcze liny możemy zastosować żyłkę 0,20 mm lub 0,22 mm. Na ryby takie jak sandacze, karpie, węgorze, sumy stosujemy głównie plecionki. 
  • Haczyk – zasada podobna jak powyżej. Im mniejsza ryba tym mniejszy haczyk. Uwaga bo numeracja haczyków jest odwrotna. Im mniejszy haczyk tym większa liczba. Np. haczyki płociowe to od 14 do 18. Haczyki na leszcze, liny to nawet od 5 do 8

Zestaw

Zestaw metody gruntowej składa się z haczyka, żyłki przyponowej, ciężarka bądź koszyczka zanętowego może być również sprężyna lub pojemnik na metodę. Żyłkę główną z przyponem możemy łączyć za pomocą krętlika lub za pomocą węzła „oczko w oczoko” Do takiego zestawu z koszyczkiem czy ciężarkiem możemy używać jak na zdjęciu poniżej rurki antysplątaniowe aby ograniczyć możliwość splątania się zestawu podczas rzutu. 

koszyk zanętowy1. Haczyk z żyłką przyponową 2. Rurka antysplątaniowa 3. Krętlik 4. Koszyczek zanętowy 5. Żyłka główna

W metodzie gruntowej możemy wyrzucić nasz zestaw na bardzo dalekie odległości. Karpiarze potrafią rzucać swoimi zestawami nawet na okolice 100m. Pamiętajmy przy doborze grubości żyłki czy plecionki że sam zestaw już trochę waży. Im dalej chcemy rzucać tym ciężarek powinien być cięższy i wtedy potrzebujemy grubszej żyłki aby nie zerwała się nam podczas rzutu.

ciężarek gruntowy

 

Jak łowić metodą gruntową

Najpierw wyznaczamy miejsce gdzie będziemy wędkować. Czy to rzeka, pomost a może jezioro. Wtedy wyznaczamy punkt gdzie będziemy zarucać nasz zestaw. Polecam najpierw taki punkt odpowiednio przygotować poprzez karmienie np. kukurydzom czy innym ziarnem. Następnie staramy się zarzucić nasz zestaw w karmione miejsce i odkładamy naszą wędkę na podpórki, stojak wędkarski. Mocujemy nasz sygnalizator brań. Poniżej kilka najpopularniejszych sygnalizatorów brań:

elektroniczny sygnalizator brań

Po zarzuceniu naszego zestawu musimy naprężyć całą żyłkę aby nie było niepotrzebnego luzu. Najpierw zarzucamy zestaw następnie czekamy aż opadnie na dno wtedy odkładamy zestaw na podpórki i podkręcamy kołowrotkiem aż zauważymy napiętą żyłkę, Wtedy zawieszamy nasz sygnalizator i delikatnie placami ciągniemy za żyłkę aby zrobić miejsce na branie. Czyli lekko poluzujemy nasz zestaw aby sygnalizator zawisnął około 10-15 cm pod wędką. 

Czekamy na branie ryby. Podczas brania sygnalizator elektroniczny wyda dźwięk. Dwa pozostałe sygnalizatory zaczną się unosić. Gdy podnoszenie jest równomierne i dzieje się dość powoli oznaczać to może większą rybę. Kiedy sygnalizator podniesie się dość mocno możemy zacinać. Kiedy brania są chaotyczne i nasz sygnalizator „tańczy” wskazuje to na drobne ryby próbujące pobrać naszą przynętę.  

Kiedy łowimy na rzece najpierw musimy dobrać ciężarek, koszyczek do nurtu jaki jest w danej rzece. Zakładamy pierwszy ciężarek wrzucamy go do wody i sprawdzamy czy nasz zestaw jest ściągany przez nurt. Jeśli tak to wyciągamy zestaw i zakładamy cięższy ciężarek. Robimy to aż do skutku czyli momentu aż nasz zestaw nie będzie zabierany przez nurt rzeki. 

Jak już mamy dobrany ciężar zestawu to wybieramy miejsce do łowienia. Następnie dobieramy miejsce wbicia naszych podpórek. Zazwyczaj na rzece wędki stawia się prawie pionowo i stosuje się tylko jedną podpórkę lub stojak. Jak na zdjęciu poniżej:

wędkarstwo gruntowe

Jak już mamy ustawione wędki i wyrzucone nasze zestawy to czas na dobranie naszego sygnalizatora brań. Najlepszym na rzekę sygnalizatorem brań jest dzwoneczek lub ugięta szczytówka. Dzwoneczek montujemy na szczytówkę wędki. 

dzwoneczek wędkarski

Jeżeli szczytówka wędki zacznie drgać to dzwoneczek zacznie wydobywać dźwięk. Jeżeli drgania są energiczne i dzwoneczek wydaje głośny dźwięk to idealny czas na zacięcie. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.