Wędkarstwo spinningowe jest zdecydowanie najpopularniejszą metodą łowienia ryb. Jego technika jest łatwa i uniwersalna, dlatego poleca się ją dla początkujących wędkarzy. Spinningowe łowienie to metoda, która wykorzystywana jest przede wszystkim do łapania ryb gatunków drapieżnych (sandaczy, szczupaków, okoni, sumów itd.). Niektórzy wędkarze wyspecjalizowali się też w łowieniu na spinning ryb które zazwyczaj odżywiają się pokarmem roślinnym. Ta metoda spinningowa wykorzystywana jest zarówno sportowo, jak i amatorsko. W największym uproszczeniu polega na ciągłym zarzucaniu i ściąganiu przynęty, czekając na branie ryby. Wędkarz może wykonywać także wabiące ruchy wędziskiem tak, aby ruch przynęty jak najbardziej przypominał ruch chorej, przestraszonej rybki. Spinningowanie może być tylko wtedy efektywne gdy zarzuca się szybko, celnie i pewnie. Niezwykle ważna jest odpowiednia prezentacja przynęty. Jedną z wielkich umiejętności w wędkarstwie spinningowym jest odpowiednie dobranie odpowiedniej przynęty, typu łowiska, gatunku poławianych ryb, prędkości nurtu, głębokości łowienia itd. Do wyboru mamy ich całą masę, od błyski obrotowej, wahadłowej, popularnych gum lub woblera. Aby osiągnąć sukces w tej dziedzinie wędkarstwa, powinieneś przemieszczać się brzegiem rzeki czy jeziora, wypatrując wszelkiego rodzaju pod wodnych przeszkód i atrakcyjnych dla ryb cech wody. Każde miejsce wymaga odrębnego postępowania i niejednakowej przynęty, dlatego tak ważne jest posiadanie sztucznych przynęt, dzięki którym można eksperymentować z różnymi technikami i na różnych głębokościach.
Ze względu na ciężar przynęty wyodrębnia się cztery odmiany spinningu:
- Spinning ciężki – przynęta o masie 30-70g, wędzisko 2,4 do trzech metrów o akcji średniej lub miękkiej, kołowrotek solidnej konstrukcji na szpuli gruba, wytrzymała żyłka lub plecionka. Ta odmiana jest stosowana głównie (Ale nie tylko) przy łowieniu z brzegu, w dużych, obfitujących w zaczepy rzekach, wyjątkowo z łodzi w wodach stojących z licznymi zaczepami, jak zbiorniki zaporowe gdzie można liczyć na drapieżniki w szczególności okazałe.
- Średni – przynęta 10-30g, wędzisko 2,1 do 2,7m (z łodzi można nawet 1,8), o akcji sztywnej lub średniej, kołowrotek średniej wielkości, żyłka lub plecionka o wytrzymałości do 8kg (dokładna grubość w zależności od poławianych ryb i konkretnej metody).
- Lekki – przynęta 3-10g, wędzisko krótkie (1,8 – 2,5m), o akcji szybkiej szczytowej lub średniej, kołowrotek mały o dużym przełożeniu (co najmniej 1:5) żyłka o średnicy 0,18 – 0,20mm, plecionka 0,10 – 0,12mm. Zestaw nadaje się na małe i średnie rzeczki, różnej wielkości rzeki nizinne oraz wody stojące (z brzegu okoń, z łodzi także sandacz).
- Ultralekki – przynęta 0,5-3g, wędzisko 1,6 – 2,3m o akcji parabolicznej. Kołowrotek mały i lekki (rozmiary: 1000 i 1500), o szpuli możliwie szerokiej i przełożeniu takim by za jednym obrotem korbki zwijać około 70cm żyłki, ona sama grubości raczej nie większej niż 0,16mm. Zestaw taki wymaga szczególnej techniki łowienia. Odpowiednie możliwości sprzętowe, zwłaszcza zaś wędzisko o tak niskim ciężarze wyrzutowym, pojawiły się w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. Początkowo spinning ultralekki uważano za sposób przede wszystkim na pstrągi w wypłyconych latem rzeczkach. Okazał się jednak znacznie szerzej użyteczny
Wędkarstwo spinningowe ma pewne podstawy, które są ważne niezależnie od przynęty przez nas stosowanej. Przede wszystkim musimy dobrze rzucać – celnie, pewnie i możliwie jak najdalsze rzuty to podstawa spinningu. Pamiętajmy, że przynęty, choć świetnie imitują rybę, nie wykonają całej roboty za nas. Najbardziej uniwersalną porą na łowienie spinningiem są poranki, nie jest wtedy ani za ciepło ani za zimno. Inne parametry atmosferyczne o tej porze rzadko się zmieniają. Takie poranne godziny kojarzą się głównie ze spokojem i wtedy właśnie najlepiej jest zburzyć tę szczupakową harmonię. Godziny żerowania przypadają głównie na rano i wieczór. Różnica między wędką castingową i jerkingową a spinningiem polega na przelotkach oraz kołowrotku tzw. multiplikatorze, trzymane są do góry. Kije są dość krótkie mają 1,8 do 2,5m, wędki jerkingowe są bardzo sztywne i wytrzymałe.