PORADY

Wędkowanie z dzieckiem

wędkowanie z dzieckiem

Wędkowanie z dzieckiem to idealny czas na spędzenie wspaniałych niezapomnianych chwil dla dziecka oraz rodzica czy dziadka. To właśnie w taki sposób nasi ojcowie czy dziadkowe zarazili nas tym wspaniałym hobby. Wspólne wędkowanie z dzieckiem to przygoda na całe życie, która również zawęzi nasze relacje. To świetny sposób na spędzenie czasu na świeżym powietrzu z dala od monitorów czy ekranów telefonów komórkowych. Poniżej opiszemy jak przygotować się na taką wyprawę aby nic nas nie zaskoczyło.

1. Aspekt prawny:

Osoba dorosła, opiekun powinien mieć ze sobą kartę wędkarską oraz ważne zezwolenie na zbiornik na którym wędkuje. Jeżeli jest to zbiornik prywatny, wystarczy opłacić bilet wstępu zgodnie z regulaminem tego łowiska.

Dziecko powyżej lat 14 musi posiadać kartę wędkarską, która jest dokumentem na całe życie. Dokument ten po zdaniu egzaminu z przepisów odnośnie wędkarstwa śródlądowego w kolę PZW dostaje się zaświadczenie o zdanym egzaminie wyrabia się w Starostwie Powiatowym.

Dzieci poniżej 14 roku życia łowią tylko i wyłącznie pod opieką osoby dorosłej z kartą wędkarską i ważnym zezwoleniem na połów ryb.

2. Przygotowania na wyprawę na ryby z dzieckiem:

Pora – Aby nie zniechęcić dziecka zakładając, że jest to jego pierwsza wyprawa na ryby najlepiej wybrać ciepłe bezchmurne popołudnie. Nie katujmy dziecka porannym stawaniem o 3 rano ponieważ to ma być dla niego przyjemność nie kara.

Pogoda – Jak wspominaliśmy wyżej wybierzmy się z dzieckiem podczas dobrej i pewnej pogody. Nie ryzykujmy wyprawy kiedy pogoda jest nie pewna lub mogą wystąpić jakieś anomalie pogodowe. Nie możemy ryzykować aby nasza wyprawa zakończyła się za szybko. Kolejne namówienie naszej pociechy może być jeszcze trudniejsze po pierwszej nieudanej wyprawie.

Miejsce – To jeden z najważniejszych aspektów całej wyprawy. Najlepszym miejscem był by ogólnodostępny szeroki pomost lub szerokie miejsce z brzegu. Nie zalecamy na pierwsze wędkowanie od razu płynąć łodzią czy innym środkiem pływającym. Nie polecamy również trudno dostępnych miejsc, uszkodzonych pomostów i kładek czy wąskich luk z drzewami gdzie wędkowanie jest jeszcze trudniejsze.

Metoda –  Najłatwiejszą metodą dla dziecka będzie metoda połowu na tzw. bata. Długość bata dobieramy do wieku dziecka. Im dziecko młodsze tym bat powinien być krótszy aby nie był dla dziecka za ciężki.

Sprzęt – Aby nie wywierać presji u dziecka nie dawajmy mu naszego sprzętu wędkarskiego. Dziecko może bać się, że jego świeże działania z sprzętem taty, dziadka czy opiekuna spowodują jego uszkodzenie. Najlepszym rozwiązaniem jest stworzenie takiego zestawu specjalnie dla dziecka. Kupno bata i zrobienie zestawu spławikowego to nie wielki koszt. Poczucie u dziecka, że ma własną wędkę nada mu powagi jego osoby oraz brak stresu o uszkodzenie sprzętu.

Pozostały sprzęt – Tutaj oczywiście zabrać powinniśmy apteczkę, środek na komary, kanapki oraz napoje. Dziecko musi mieć wszystko aby nie czuć się nie komfortowo bo wtedy wypad wędkarski zamiast przygody życia może stać się horrorem i zrazi dziecko do wędkowania.

Wyprawa z dzieckiem na ryby po zastosowaniu naszych porad sprawi, że ten wypad będzie bardzo owocny o nowe przeżycia i relacje między dzieckiem a ojcem, dziadkiem, mamą czy innym opiekunem. To wspaniała chwila, która może zaszczepić w naszym dziecku to piękne hobby jakim jest wędkarstwo. Podczas wyprawy słuchajmy nasze dziecko nie ignorujmy jego potrzeb czy uwag. Zapewnijmy mu niezapomnianą przygodę.

Sprawdź koszulki wędkarskie dziecięce naszego partnera:

koszulka 3d szczupak
* Niektóre z linków w tym artykule mogą być linkami afiliacyjnymi, co oznacza, że jeśli zdecydujesz się na zakup przez te linki, portal wędkarski Amatorskie Wędkowanie może otrzymać prowizję, którą przeznaczamy na rozwój naszego portalu wędkarskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.