SPRZĘT

Echosonda wędkarska – jak wybrać najlepszą?

echosonda wędkarska

Echosonda wędkarska, to urządzenie ułatwiające łowienie ryb. Dzięki niemu można z dużą precyzją określić kształt dna danego zbiornika. Dzięki czemu mamy możliwość zrozumienia, gdzie i które ryby się znajdują. Każdy z gatunków, ma swoje upodobania. Sprzęt, pozwala także określić, gdzie znajdują się ławice, wokół których żerują drapieżniki. Rozwój technologiczny ma również wpływ na łowienie ryb, przy pomocy wędki. Jakość sprzętu jest coraz lepsza, dokładniejsza i trwalsza. Nowinki technologiczne, w dziedzinie elektroniki, pozwalają na coraz lepsze efekty. Na uwagę wędkarzy, może zasługiwać, że echosonda wędkarska która kojarzyła nam się z łowieniem przez rybaków na morzu może teraz stać się sprzętem pomagającym w poznaniu tajemnic Twojego ulubionego łowiska.

Jak działa echosonda wędkarska?

Echosonda wędkarska generuje oraz wysyła sygnał ultradźwiękowy który następnie przenika przez nasze łowisko. Kiedy natrafi przeszkodę w postaci roślin, konarów czy dna powraca do czujnika. Sygnał który powrócił wyświetla nam się na ekranie w formie grafiki. 

Echosonda wędkarska to specjalne urządzenie elektroniczne, dające pogląd na sytuację, a zwłaszcza na poznanie ukształtowania terenu całego łowiska. A mając dokładny wgląd w takie informacje. Bez problemu można określić najgłębsze i najpłytsze miejsca w akwenie. Za pomocą echosondy można, również określić odległość do różnych przeszkód i to dość precyzyjnie. Okazuje się, że ławica ryb, może także być takim elementem. A to ułatwia jej znalezienie i w efekcie połowy w najbardziej dogodnym dla wędkarza miejscu. W niektórych miejscach ryby żerują o wiele częściej, a środowisko na dnie, pozwala im się także ukryć. Za pomocą echosondy wędkarskiej, można znaleźć różne obiekty na dnie, takie jak na przykład konary drzew, zatopiony przez wędkarzy sprzęt.

Echosonda wędkarska, którą wybrać?

Głównie na rynku liczą się dwie marki Garmin oraz Deeper bez wątpienia jednym z najskuteczniejszych dostępnych echosond. Zapewniają np. mapowanie w czasie rzeczywistym, czyli dokładnie w momencie pomiaru. Bardzo ważne jest również dokładne przekazywanie obrazu ryby, aby można było obserwować łowione ryby w czasie rzeczywistym. Przydaje się to w połowie sumów czy sandaczy. Obsługa samego urządzenia jest bardzo prosta. Możesz poznać najlepszą pozycję do rzucania przynęty, rzucając kilka razy echosondą przymocowaną do wędki w kluczowej pozycji łowienia. Bardzo przydatna, echosonda pozwala na stworzenie mapy danego obszaru za pomocą GPS. Zapisujemy go w telefonie lub komputerze, a następnym razem, gdy pojedziemy w to samo miejsce, już wiemy, gdzie najlepiej łowić. Ponadto rozpoznaje rodzaj dna i wykrywa tam kamienie i glony. Gdy echosonda wykryje rybę, sygnalizuje to graficznie na wyświetlaczu i emituje sygnał dźwiękowy. Charakteryzuje się bardzo dużym zasięgiem, dochodzącym do 100 metrów. Dużą zaletą urządzenia jest energooszczędność. Takie urządzenie może pracować przez dłuższy czas i to bez wymiany baterii. Kolejnym, ważnym czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę przy zakupie echosondy, jest jej częstotliwość. Im jest niższa, tym głębiej urządzenie może pracować. Niskie częstotliwości mają szerszy zasięg, aby lepiej uchwycić wszystkie dźwięki. Jest to szczególnie ważne podczas połowów morskich, ponieważ odpowiedni zakres częstotliwości dla echosond to 50-80 kHz. Urządzenia o wyższej częstotliwości obejmują mniejsze obszary, ale z kolei dostarczają bardziej precyzyjnych informacji o rybołówstwie. W związku z tym doskonale nadają się na płytsze wody śródlądowe. Działają w zakresie 190-200 kHz.

Echosonda wędkarska jakie parametry najważniejsze?

Przy wyborze dobrego urządzenia, warto też kierować się parametrem dobrego sonaru, wyznacznikiem jest jego moc. Im wyższy, tym lepsza jakość pracy, nawet na bardzo głębokich i mętnych wodach. Jeśli moc sonaru jest niska, będzie działał wolniej i będzie działał dobrze tylko na płytszych wodach. Echosondy wędkarskie Garmin czy Deeper są w różnych pułkach cenowych z racji na ich parametry. Dzięki czemu możemy zakupić urządzenie do łowisk na jakich najczęściej łowimy. Duża moc w echosondzie wędkarskiej przekłada się to między innymi na niezwykłą jakość i bardzo dużą szczegółowość przesyłanych obrazów. Bardzo ważną funkcją tych echosond jest transmisja obrazu w systemie Real Vision 3D, umożliwiając oglądanie go pod każdym możliwym kątem. Ogromne znaczenie, ma także dobry wyświetlacz. Tak naprawdę, to podstawa dobrego sonaru. A jeśli chodzi o wybór monitora, to im większy, tym lepszy i bardziej czytelny. Rozdzielczość też ma znaczenie, trzeba jednak wiedzieć, że im więcej pikseli, tym ostrzejszy obraz. Te parametry dotyczą sprzętu marki Garmin. Deeper jest echosondą w której wyświetlaczem jest Twój telefon czy tablet. Poprzez zainstalowanie specjalnej aplikacji i połączeniu z echosondą masz pogląd na to co dzieje się pod wodą w Twoim telefonie lub tablecie.

Akcesoria do echosondy wędkarskiej

Ostatnim i najmniej ważnym ale jednak ważnym elementem przy wyborze odpowiedniej echosondy wędkarskiej jest dostęp do akcesoriów. Oprócz futerałów, walizek czy różnych opakować liczyć będą się te dzięki którym przymocujemy naszą echosondę wędkarską do łódki  czy pontonu. 

Podsumowanie

Zakup echosondy wędkarskiej powinien być rozważny z racji na koszt takiego urządzenia. Na rynku wiele jest tego typu urządzeń ale żadna z nich nie zbliżyła się nawet na trochę do przedstawionych dwóch marek powyżej. Jeżeli chcemy echosondę wędkarską to tylko Garmina lub Deepera reszta to kwestia budżetu, zastosowań i potrzeb jakie mamy do takiego sprzętu. 

* Niektóre z linków w tym artykule mogą być linkami afiliacyjnymi, co oznacza, że jeśli zdecydujesz się na zakup przez te linki, portal wędkarski Amatorskie Wędkowanie może otrzymać prowizję, którą przeznaczamy na rozwój naszego portalu wędkarskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.