Ryby słodkowodne

Brzana

brzana

Wstęp

Brzana pospolita (Barbus barbus) to gatunek ryby słodkowodnej z rodziny karpiowatych, który występuje w dorzeczach Loary, Rodanu, Renu, Dunaju, Łaby, Odry, Wisły, Tamizy, Niemna, Dniestru i Dniepru. Preferuje piaszczyste i kamieniste podłoże. Jest chętnie łowiona przez doświadczonych wędkarzy.

Opis

Brzana to ryba typowo rzeczna, spotykana przede wszystkim w dużych zlewiskach. Preferuje piaszczyste i kamieniste podłoże. Jest chętnie łowiona przez doświadczonych wędkarzy. Dorosłe osobniki mierzą z reguły 60-70 cm, ale trafiają się też okazy dochodzące do 90 cm. Nie jest to ryba, która ma dużą tendencję do obrastania w tkankę tłuszczową, natomiast jej siła potrafi dać o sobie znać podczas holu. Otwór gębowy u tej ryby jest wysuwany, co ułatwia jej pobieranie pokarmu z dna. Brzana posiada dwie pary wąsów, mocno wciętą płetwę ogonową oraz oczy skierowane lekko ku górze. Jej grzbiet przybiera kolor ciemnooliwkowy lub szary, a brzuch biały.

Odżywianie

Brzana jest gatunkiem żywiącym się w młodym wieku planktonem, a potem owadami i ich larwami. Do jej najczęstszych przysmaków należą: pijawki, jętki, kiełże, muchówki, małe ryby, mięczaki.

Rozród

Samiec brzany jest gotowy do rozmnażania w wieku ok. 3 lat, a samica – 5 lat. Tarło rozpoczyna się w momencie, gdy temperatura wody wynosi ok. 16°C. Zazwyczaj trwa od maja do nawet sierpnia, zależnie od obszaru. U samców można je rozpoznać dzięki charakterystycznej wysypce tarłowej. Ikra brzany jest trująca dla ludzi i lekko klejąca. Samica osadza ją zwykle na dnie, np. kamieniach. Narybek wylęga się nawet po 8 tygodniach.

Jak złowić brzanę?

Brzana to ryba, którą zaliczamy do karpiowatych. Najskuteczniejszymi metodami połowu są: spławikowa, gruntowa, method feeder. Najlepszym czasem na połów brzany jest sierpień i wrzesień. Najlepszą metodą połowu jest metoda gruntowa, feeder bądź spławikowa – przepływanka. Przynętę należy położyć na dnie albo troszkę nad nim. Brzana lubi ciszę, dlatego na łowisku należy zachować odpowiednią ostrożność .

Jeśli chodzi o sprzęt wędkarski, to najlepszą opcją jest łowienie tych ryb z gruntu albo spławikiem. Gruntowy zestaw powinien składać się z wędziska feeder o długości 3,6 – 3,9 metra z żyłką główną od 0,18 do 0,22 mm, przyponem z żyłki o średnicy 0,12 mm i haczykiem numer 12 . Z kolei spławikowy zestaw powinien składać się z wędziska do 4-5 metrów, delikatnego spławika i cienkiej żyłki

Jedna odpowiedź do “Brzana

  1. Ben pisze:

    Większych bredni dawno nie czytałem. Piszecie o innym gatunku. Abramis brama to leszcz. Brzana nie preferuje spokojnych wód, jest rybą bystrego nurtu i twardego dna. A na wędce walczy jak szatan.

    1. Remigiusz pisze:

      Witam faktycznie wkradł nam się błąd w opis. Dziękujemy za komentarz i już poprawiamy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.