Ryby słodkowodne

Certa

certa

Wstęp

Certa (Vimba vimba) to gatunek ryby z rodziny karpiowatych, który występuje w zlewiskach Morza Północnego na wschód od Renu, Bałtyckiego, Azowskiego, Czarnego i Kaspijskiego oraz jeziora Ładoga i Pejpus. Na północy jej zasięg sięga południowej Szwecji i Finlandii. Żyje w dolnych partiach wolno płynących rzek oraz w przybrzeżnych wodach morskich. Przebywa w głębokiej wodzie ponad twardym dnem. Na tarło podejmuje dalekie nieraz wędrówki w górę rzek docierając do krainy lipienia.

Opis

Certa to anadromiczna, nieduża ryba, która osiąga długość do 50 cm (zazwyczaj 30–40 cm). Ciało wydłużone, mocno bocznie spłaszczone, na brzuchu pozbawione łusek kil, na grzbiecie przed płetwą grzbietową również pozbawione łusek rowek. Liczba łusek w linii nabocznej wynosi 53-61. Otwór gębowy miękki, o grubych wargach, brzuszny położony w dolnej części wystającego pyska. Płetwa ogonowa głęboko wcięta, jej górny płat jest dłuższy niż dolny. Grzbiet szarawoniebieski, boki srebrzyste, brzuch biały, tęczówka szarobrązowa. Płetwy parzyste i odbytowa żółtawe lub czerwonawe. W okresie tarła grzbiet i boki stają się prawie czarne, a spód ciała pomarańczowy lub żółty. U samców występuje wysypka tarłowa.

Odżywianie

Certa żywi się zooplanktonem, larwami ochotkowatych, małżoraczkami, gąbkami, ślimakami, małżami, racicznicami, ikrą oraz glonami. W czasie wędrówek tarłowych żeruje bardzo słabo.

Rozród

Forma wędrowna dojrzałość płciową uzyskuje od 3 roku życia w górskich dopływach Wisły, formy niewędrowne dojrzałość płciową osiągają w wieku 7–8 lat. Do odbycia tarła potrzebuje wody o głębokości około 50 cm, przepływie rzędu 1 m/s i twardym dnie. Tarło jest porcyjne, zaczyna się w maju przy temperaturze około 15 °C, a kończy w lipcu.

Zagrożenia

Certa jest uznawana za gatunek najmniejszej troski. Jednakże, jak wiele innych gatunków ryb, cierpi na skutek zanieczyszczenia wód, zmiany klimatu, a także nadmiernego połowu.

Mam nadzieję, że ten artykuł dostarczył Ci interesujących informacji na temat Certy. Jeśli masz jakieś pytania, nie wahaj się ich zadać!

Gdzie i jak łowić certy?

Certy to ryby, które najczęściej łowi się w rzekach podczas ich wędrówek na tarło. Najlepszym czasem na połów certy jest sierpień i wrzesień. Najlepszą metodą połowu jest metoda gruntowa, feeder bądź spławikowa – przepływanka. Przynętę należy położyć na dnie albo troszkę nad nim. Certy lubią ciszę, dlatego na łowisku należy zachować odpowiednią ostrożność

Jeśli chodzi o sprzęt wędkarski, to najlepszą opcją jest łowienie tych ryb z gruntu albo spławikiem. Gruntowy zestaw powinien składać się z wędziska feeder o długości 3,6 – 3,9 metra z żyłką główną od 0,18 do 0,22 mm, przyponem z żyłki o średnicy 0,12 mm i haczykiem numer 12. Z kolei spławikowy zestaw powinien składać się z wędziska do 4-5 metrów, delikatnego spławika i cienkiej żyłki, które powinny zasygnalizować branie certy.

Mam nadzieję, że te informacje pomogą Ci w łowieniu certy. Jeśli masz jakieś pytania, nie wahaj się ich zadać!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.