PORADY, SPRZĘT

Przynęty na szczupaka

Szczupak to jeden z najchętniej poławianych drapieżników przez wędkarzy. Wielu z nich uważa szczupaka za „króla Polskich wód” jego budowa ciała i ubarwienie imponuje nie jednemu wędkarzowi łowiącego ten gatunek. Szczupak to też najliczniejszy drapieżnych osiągający dużych rozmiarów ponad 100 cm długości. Tzw. „metrówa” to marzenie każdego spinngisty. Nie ważne czy specjalizujesz się w łowieniu szczupaków czy tylko spinngujesz niedzielnie. Ten poradnik pokaże Ci przynęty niezawodne w każdej wodzie i te którymi warto dać szanse na swojej wodzie ponieważ nie są zbyt popularne co może spowodować większe zainteresowanie ryb z racji innej pracy i innej fali akustycznej. Szczupaki to też niestety najczęściej motyw do wykroczeń wędkarzy. Często szczupaki łowione są podczas okresu ochronnego w Polsce ten okres trwa od 01.01 do 31.04 gdzie wędkarze tłumaczą się, że dopiero co złowili i chcieli go wypuścić. Oraz zabierane są ryby niewymiarowe tzw. „pistolety”. Co uniemożliwia przybieraniu na wadze tych ryb co skutkuje brakiem dużych okazów na niektórych łowiskach. Poniżej przedstawimy najlepsze przynęty na szczupaka które są tzw. „must have” jeśli chodzi o łowienie tych ryb.  

Jaka przynęta na nowe łowisko?

Ciężko powiedzieć o przynęcie, która będzie dobra i miała dużą skuteczność na każdej wodzie. Łowiska w Polsce są wyjątkowe i nic nie zastąpi dobrej obserwacji wody. Wystarczy sprawdzić jak drapieżnik żeruje, w jakim miejscu czy jest ono zarośnięte czy nie. Czy ataki szczupaka są powierzchniowe (wyskakuje z wody) czy goni tzw. drobnicę. Aby być przygotowanym na każdy rodzaj brań i na każde miejsce w jeziorze czy rzece. Trzeba zaopatrzyć się w kilka rodzajów przynęt spinngowych na szczupaka. Poniżej pokażemy kilka przynęt, które byśmy zabrali na nowe nieznane łowisko. 

Najlepsze gumy na szczupaka:

Gumy czyli nic innego jak silikonowe przynęty które imitują rybki, larwy czy owady. Rodzaje oraz kolory przynęt mają duże znaczenie. Ilość takich przynęt na rynku może doprowadzić do bólu głowy. W maju skuteczne będą rippery (kopyta) oraz twistery w najpopularniejszych barwach bieli oraz biel z czerwienią oraz wszystkie przynęty imitujące płoć, ukleje, okonie. Jesienią proponujemy większe rozmiary min. 15 cm. Szczupaki wtedy mocno kalkulują i częściej wybierają większe przynęty. 

Najlepsze blachy na szczupaka?

Oprócz przynęt miękkich występują również przynęty twarde, których nie może zabraknąć w naszym pudełku z przynętami spinngowymi. Poniżej przedstawimy polecane przez nas wahadłówki – to nic innego jak kawałek wygiętej blaszki z kotwicą. Podczas zwijania linki wahadłówka dzięki swojemu kształtu imituje poruszanie się ryby w wodzie. Pokażemy również dobre obrotówki na szczupaka. Obrotówka to przynęta, która podczas zwijania linki obraca metalowy listek dookoła przynęty wydając przy tym fale akustyczną, która zwabia drapieżniki. Obrotówki kojarzone są głównie z okoniami ale jest sporo obrotówek na rynku na szczupaka.

Woblery i jerki na szczupaka?

Woblery i jerki to również duża gama przynęt do łowienia drapieżników. Mamy woblery głęboko schodzące, woblery pływające, poppery. Tak jak w przynętach miękkich na rynku jest ich od zatrzęsienia. Dużo woblerów i jerków możemy spotkać od rękodzielników. To pasjonaci wędkarstwa, którzy wykonują samemu swoje woblery. Część z nich możemy kupić na aukcjach charytatywnych na FB lub kontaktując się z takimi osobami. Poniżej również lista ciekawych woblerów i jerków, które zawsze mam w swoim pudełku na wypady na szczupaki. 

Pozostałe przynęty na szczupaka?

Pozostałe przynęty to takie które nie są zbyt często wybierane do pudełek wędkarzy a mimo to akurat na danej wodzie, której wędkujesz może taka przynęta się sprawdzić. Bardzo często obłowione miejsce blachami, gumami czy woblerami może skrywać szczupaki, które nie były zainteresowane daną przynętą. Dlatego warto w swoim pudełku mieć kilka przynęt testowych rzadziej spotykanych. Wybrałem kilka takich przynęt i przedstawiam je poniżej

Podsumowanie

Podsumowując jadąc na urlop czy na kompletnie nowe łowisko staram się zabrać dwa pudełka. Jedno z tzw. pewniakami, które widzimy powyżej oraz drugie z przynętami testowymi – innymi. Dzięki takiemu wachlarzowi przynęt możemy obłowić każde miejsca. Głębokie rowy w jeziorach czy zarośnięte wypłacenia. A jakie Wy polecalibyście przynęty na szczupaka? piszcie w komentarzach. 

* Niektóre z linków w tym artykule mogą być linkami afiliacyjnymi, co oznacza, że jeśli zdecydujesz się na zakup przez te linki, portal wędkarski Amatorskie Wędkowanie może otrzymać prowizję, którą przeznaczamy na rozwój naszego portalu wędkarskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.