PORADY

Wędkarstwo dla niepełnosprawnych

wędkarstwo osób niepełnosprawnych

1. Czy osoba niepełnosprawna może wędkować?

Bycie osobą niepełnosprawną nie może wiązać się z wykluczeniem społecznym. Niepełnosprawność nie może być barierą nie do przeskoczenia. Zazwyczaj jej jedynie utrudnieniem w realizowaniu swoich celów. 

Każda osoba niepełnosprawna może zostać wędkarzem. Relaksować się nad wodą i cieszyć się tym pięknym hobby. Poniżej opiszemy jak przygotować się do rozpoczęcia przygody z wędkarstwem dla osób niepełnosprawnych.

2. Przepisy i zezwolenia

Osoba niepełnosprawna jak każdy wędkarz w tym kraju musi posiadać dwa dokumenty aby legalnie wędkować. 

  • karta wędkarska (oprócz osób do lat 14 którą mogą wędkować jedynie z opiekunem który taki dokument posiada)
  • zezwolenie wędkarskie

Aby wyrobić sobie lub dziecku kartę wędkarską musimy zdać egzamin z regulaminu amatorskiego połowu ryb. Taki egzamin możemy zdać w każdym kole PZW. Koszt przeprowadzenia takiego egzaminu to 30 zł. Po zdaniu egzaminu udajemy się do Starostwa Powiatowego uiszczamy opłatę 10 zł dostarczamy aktualną fotografie i zaświadczenie o zdaniu egzaminu i karta wędkarska zostanie nam „wyrobiona” na miejscu. Kartę wędkarską wydaje wydział ochrony środowiska. 

Zezwolenie wędkarskie:

To opłata za możliwość wędkowania na danych-danym łowisku. Obecnie w Polsce możemy wykupić kilka zezwoleń wędkarskich:

  • zezwolenie w PZW (Polski Związek Wędkarski) – zniżka w opłatach dla osób niepełnosprawnych
  • Zezwolenie w Wodach Polskich
  • Łowisko komercyjne prywatne

Przed rozpoczęciem wędkowania na danym akwenie musimy dowiedzieć się kto jest właścicielem, dzierżawcą danego akwenu. Wtedy zakupimy odpowiednie zezwolenie. Warto zwrócić uwagę na jeziora czy zbiorniki gdy wybierzemy się na wakacje. 

3. Przygotowania do wędkowania

Gdy mamy już potrzebne dokumenty, chcemy wędkować powinniśmy przygotować się do tego. Najlepiej wybrać miejsce wędkowania najbardziej przystosowane do naszej niepełnosprawności:

  • bliski łowiska parking;
  • łagodne brzegi jeziora;
  • duży wybór solidnych pomostów z możliwością wjazdu osobom na wózkach;
  • szerokie miejsca bez drzew dookoła czy zwalonych drze w wodzie.
Osoby niepełnosprawne zaczynające przygodę z wędkarstwem zalecamy wędkowanie z brzegu lub pomostu najlepiej z osobą towarzyszącą lub opiekunem (nie musi być to wędkarz). Chodzi tutaj o zdobycie pewności, poznanie miejsca i nabraniu doświadczenia. 
Wędkowanie z środka pływającego polecamy osobom z doświadczeniem wędkarskim i tylko z osobą towarzyszącą. Na łodzi powinniśmy zachować wszelkie środki bezpieczeństwa jak kapok. 

Dla osób zaczynających polecamy wędki dla początkujących

4. Przygotowania do wędkowania z dzieckiem niepełnosprawnym

Przygotowania do wędkowania z dzieckiem powinny być szczególne i nie różnią się niczym od przygotowań do wędkowania z dzieckiem zdrowym. Opisywaliśmy takie przygotowania w poniższym artykule:

 

wędkowanie z dzieckiem

5. Wędkowanie osób niepełnosprawnych intelektualnie

Wędkarstwo i spędzanie czasu nad wodą może okazać się strzałem w dziesiątkę dla osób niepełnosprawnych intelektualnie. Na takie wędkowanie zalecamy wybrać się wraz z opiekunem w łatwo dostępne miejsce na brzegu jeziora. Spędzanie wspólnego czasu nad wodą połączone z wędkowaniem sprawi wiele frajdy nie tylko osobie chorej. To też sposób na traktowanie osób niepełnosprawnych bez uprzedzeń. Samo wędkowanie może okazać się dobrą formą rehabilitacji a przede wszystkim świetnym spędzonym czasie na świeżym powietrzu.

6. Wędkowanie

Wędkowanie powinno sprawiać nam przyjemność nikt nie lubi robić czegoś na siłę lub robić coś o czym nie ma pojęcia. Dlatego osoby początkujące powinny wędkowanie zacząć od metody dla nich najłatwiejszej. Lub od tej która zdaje się dla nich odpowiednia. 

Czy to metoda spławikowa, czy spinngowa a może i gruntowa. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Wędkowanie z osobą niepełnosprawną powinniśmy rozpocząć porą popołudniową przy dobrej pogodzie bez prawdopodobieństwa pogorszenia się jej. Zazwyczaj są to letnie popołudnia. Nie zaczynajmy przygody z wędkarstwem od trudnych warunków co może sprawiać problemy i zrazić do wędkowania. Wędkowanie ma nas relaksować i odprężać a nie stresować, że wieje mocny wiatr czy zaraz lunie deszcz. 

wędkarstwo dla osób niepełnosprawnych

7. Podsumowanie

Każdy powinien mieć jakieś hobby. Wędkarstwo to świetny pomysł dla osób które lubią przyrodę i kontakt z nią. Świetne widoki czy świeże powietrze z dala od zgiełku miasta to nie jedyne zalety tego sportu. Każda osoba może zostać wędkarzem jeśli tylko chce.  Dla osób niepełnosprawnych ruchowo w lekkim stopniu nie będzie to takim wyzwaniem jak dla opiekuna osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności ale wszyscy się z tym zgodzą, że warto. Zapraszamy do komentowania. Może ktoś podzieli się w ten sposób swoim doświadczeniem i wiedzą w tym temacie?

* Niektóre z linków w tym artykule mogą być linkami afiliacyjnymi, co oznacza, że jeśli zdecydujesz się na zakup przez te linki, portal wędkarski Amatorskie Wędkowanie może otrzymać prowizję, którą przeznaczamy na rozwój naszego portalu wędkarskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.