PORADY

Jak konserwować i naprawić łódź drewnianą?

konserwacja łodzi drewnianej

Bardzo popularne w latach 90 łodzie wędkarskie drewniane są coraz częściej wypierane łodziami z tworzywa tzw plastik oraz łodziami z aluminium. Mimo to w naszym kraju wielu wędkarzy wędkuje jeszcze z łodzi drewnianych. Poniżej pokażemy jak naprawić drewnianą łódź oraz jak konserwować taką drewnianą łódkę.

1. Konserwacja drewnianej łódki

Drewnianą łódź powinno wyciągać się na brzeg, do garażu czy szopy na okres zimowy. Nie polecam zatapianie takiej łodzi w wodzie i pozostawienie jej na całą zimę pod wodą. W okresie zaczynającego się sezonu i podczas pierwszych cieplejszych dni. Można rozpocząć prace konserwacyjne naszej drewnianej łódki. Konserwacja to sprawdzenie stanu drewna łodzi czy podczas zimy, któryś element po prostu nie zgnił. Najlepiej taki element wymienić. Jeżeli nie widzimy zgniłych desek wystarczy abyśmy zabezpieczyli dno łodzi np. jak ja lepikiem do papy na zimno i pomalowali naszą łódź. Łodzi drewnianej nie możemy pomalować farbą olejną! farba taka nie pozwala drewnu oddychać co przyczynia się do szybszego gnicia łódki. Najlepiej użyć kolorowych (zielony) impregnatów do drewna.

konserwacja łodzi drewnianej

Drewniana łódka po pomalowaniu dna lepikiem do pap na zimno.

2. Naprawa łodzi drewnianej

Trudniejszym elementem jest naprawa łodzi drewnianej. Sama lokalizacja uszkodzenia a w większości przypadków rozszczelnienia desek nie jest taka łatwa. Kiedy nasza łódka ma uszkodzenie mechaniczne np. oderwaną deskę czy zgniłą deskę na burcie. To mniejszy problem bo wystarczy taki element wymienić. Nie polecam tutaj próby naprawiania, nakładania elementów. Jeżeli zgniła część jest niewielka wystarczy ją wyciąć i spróbować zrobić wstawkę z zdrowego drewna. Wtedy taką wstawkę zabezpieczyć i pomalować. 

 

Rozszczelnienie łodzi to problem bardzo częsty i bardzo niebezpieczny. Powoduje on, że do naszej łodzi dostaje się woda. Rozszczelnienie zazwyczaj występuje na łączeniu desek ze sobą. Kiedy rozszczelnienie jest niewielkie to trudno je zlokalizować ale nie możemy go lekceważyć bo przy większym obciążeniu np. 2 osoby na łodzi podczas 5-6h wędkowania wody w łodzi może być sporo. My czujemy się wtedy niekomfortowo no i co jakiś czas musimy machać wylewką. 

Rozszczelnienie najlepiej lokalizować we dwie osoby podczas pływania łodzią. Sprawdzamy miejsce skąd woda dostaje się na pokład naszej łodzi drewnianej i wtedy podczas wiosennej konserwacji możemy dokonać odpowiednich napraw. Jeżeli w trakcie lata mamy problem z dostającą wodą na pokład naszej drewnianej łodzi to powinniśmy naszą łódkę wyciągnąć na brzeg poczekać do wyschnięcia dzień lub dwa i ją naprawić. Nie polecam pływać cały sezon z dużym rozszczelnieniem, który może doprowadzić do nieszczęścia. Łódka z dużą wodą na pokładzie zachowuje się inaczej. Bardziej się kołysze przez co podczas stania na takiej łódce łatwiej znaleźć się poza pokładem i całą łódkę wywrócić. Dlatego nie można lekceważyć rozszczelnień w łodzi wędkarskiej drewnianej.

Naprawa rozszczelnienia łodzi – kiedy znaleźliśmy nasze rozszczelnienie możemy podejść do prac naprawczych. Polecam zakupić:

  • matę szklaną 
  • żywicę poliestrową
  • utwardzacz do żywicy poliestrowej
  • pędzel
  • rozpuszczalnik
  • rękawiczki
  • pojemnik do rozrobienia żywicy 
  • szmatka do rozpuszczalnika 
zestaw naprawczy łodzi drewnianej

W internecie znajdziemy już gotowe zestawy, które zawierają wszystkie potrzebne elementy. 

Instrukcja naprawy rozszczelnienia drewnianej łodzi wędkarskiej:

  1. Odtłuszczamy, usuwamy brud za pomocą szmatki nasączonej rozpuszczalnikiem;
  2. Rozrabiamy żywicę dodając utwardzacz zgodnie z instrukcją na opakowaniu;
  3. Nakładamy żywicę na część łodzi gdzie występuje rozszczelnienie +30-50 cm dalej;
  4. Tniemy matę szklaną na odpowiednie paski;
  5. Nakładamy matę szklaną i smarujemy żywicą;
  6. Kładziemy kilka warstw maty szklanej gdzie każdą smarujemy żywicą.

Czekamy 24h na wyschnięcie naszej żywicy i wtedy możemy taki element zamalować farbą do łodzi plastikowych. 

Masz inny problem z łodzią drewnianą, którego nie opisujemy w tym wpisie? napisz komentarz a postaramy się doradzić jak sobie poradzić z taką naprawą.

naprawa łodzi drewnianej
naprawa łodzi drewnianej
naprawa łodzi drewnianej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.