PORADY, SPRZĘT

Łódź wędkarska – jak wybrać najlepszą?

łódka wędkarska

Łódź wędkarska, to stary wynalazek, który służy do poławiania ryb od ponad 5 tyś lat. Do dzisiaj zakup łodzi wędkarskiej to marzenie prawie każdego wędkarza. Ale to także spory wydatek, który często odkładany jest na długi czas. Dlatego wybór, jaką łódź wędkarską kupić, powinien być potraktowany poważnie, aby nie zmarnować pieniędzy. Wybierając łódź, należy zwrócić uwagę na stabilność i komfort oraz bezpieczeństwo użytkowania. Cena również ma znaczenie, ponieważ to portfel wędkarza decyduje o tym, jaki model kupić. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak wybrać łódź wędkarską.

Jaką łódź wędkarską kupić aby była optymalna?

Łodzie wędkarskie to niewątpliwie marzenie wielu wędkarzy. Kiedy konwencjonalne pontony i wiosła stają się niewystarczające, widzą na własne oczy i wyobrażają sobie siebie w wygodnej łodzi, spokojnie bujającej się nad wodą i wyobrażającej sobie inny poziom wędkowania i imponujące połowy ryb. Aby jednak tak się stało, potrzebujesz dobrej łodzi wędkarskiej, która nie zawiedzie Cię w trudniejszych warunkach. Łodzie wędkarskie produkowane są przez wielu producentów. Branża ta rozwija się dość szybko, ale jak laik ma się zorientować, która łódź rybacka będzie najlepsza w jego przypadku? Rozważając, jaką łódź wędkarską kupić, pierwszą rzeczą, którą należy zauważyć, jest to, że istnieje wiele różnych rodzajów łodzi. Oczywiście każdy wie, że istnieje rozróżnienie na łodzie kabinowe i otwarte. Jeśli używasz łodzi głównie do wędkowania przy dobrej pogodzie, to model otwarty jest w porządku. Na dłuższe wyprawy z noclegiem, np. rodzinne wakacje, bardziej odpowiedni będzie model z zamkniętą kabiną. Łodzie można również sklasyfikować ze względu na materiał, z którego są wykonane. W tym przypadku można je podzielić na łodzie laminowane, drewniane i aluminiowe, przy czym łodzie laminowane są szczególnie popularne ze względu na dużą wytrzymałość, niskie wymagania konserwacyjne i niewielką wagę. Należy również wziąć pod uwagę sposób, w jaki będziesz poruszać się po wodzie. Oczywiście przy mniejszych łodziach można polegać na własnych rękach i sile wioseł, ale przy większych potrzebach znajdzie się już rozwiązanie: łodzie wędkarskie z silnikiem. Trzeba też wziąć pod uwagę różne aspekty, takie jak długość i szerokość łodzi. Tak aby przebywanie na pokładzie takiej łodzi było bezpieczne i stabilne. Musimy wziąć to pod uwagę jeśli planujemy wypady nocą z towarzyszem. Aby było bezpiecznie łódź musi być większych rozmiarów. Nie polecamy małych łodzi do wspólnego wędkowania a tym bardziej nocą gdzie może być to niebezpieczne. 

Łódź wędkarska

Jakie jest przeznaczenie łodzi wędkarskiej? Gdzie będzie ona częściej używana?

Wybierając łódź wędkarską, pierwsze pytanie, które należy zadać, to jak planujesz ją wykorzystać. Między innymi ważne jest, aby wiedzieć, gdzie się często łowi. Dlatego niektóre łodzie lepiej nadają się do łowienia w małych zbiornikach spokojnej wody, a inne dają najlepszą odpowiedź na pytanie „jaka łódź nadaje się do łowienia w rzekach i morzu”. Jak wybrać łódź wędkarską, aby czerpać z niej jak najwięcej korzyści? Łodzie rybackie z płaskim dnem są mocne na przykład na spokojnych, małych wodach gdzie dookoła mamy treny leśne (chronią nas od wiatru). Można je również spotkać w płytkich spokojnych rzekach. Z drugiej strony, jeśli obszar, który ma być poławiany, to akwen, który jest dużym akwenem lub nawet morzem. Polecamy większe łódki z profilowanym dnem. Pamiętajmy, że woda to wielki żywioł i bezpieczeństwo to najważniejszy aspekt podczas wędkowania z łodzi wędkarskiej.

Łódź wędkarska – jakie akcesoria wybrać?

Następnie przychodzi kwestia akcesoriów, od których zależy komfort użytkowania łodzi wędkarskiej. Gdy już zdecydujemy się na silnik, trzeba wybrać jego rodzaj. Szukając informacji o tym, jaką łódź wędkarską kupić, należy natknąć się na silniki spalinowe i elektryczne, które napędzają łódź wędkarską. Którą opcję powinieneś wybrać? Ponownie, ważne jest, aby wrócić do tego, gdzie i jak będziesz używać łodzi i w jakim akwenie będziesz głównie łowić. Przy wyborze silnika należy zwrócić uwagę również na jego moc. Powinno to być również związane z wielkością wybranej łodzi rybackiej oraz warunkami połowu. Na duże rzeki i wzburzone wody rozwiązaniem może być silnik spalinowy. Ich moc pozostaje taka sama w trudnych warunkach, a dobrej jakości czterosuwowy silnik zaburtowy zużywa mniej paliwa. Z kolei mniejsze łodzie mogą korzystać z silników elektrycznych i akumulatorów. Rozwiązanie to jest cenione za cichość, wydajność, ekonomiczność i ekologiczność. Przeglądając nowoczesne łodzie wędkarskie, można dojść do wniosku, że to dość drogie hobby. Ale jakże pozytywnie wpływające na samopoczucie i zdrowie. Poza tym, na wyprawę na ryby, można zabrać ze sobą rodzinę. I zwłaszcza latem urządzić im wspaniałe wakacje nad wodą.

Podsumowanie

Wybór łodzi wędkarskiej to poważne wyzwanie dla wędkarza. Ponieważ zakup takiej łodzi wiąże się z odpowiedzią na szereg pytań:

  • gdzie będziemy tej łodzi używać,
  • jak będziemy dostarczać ją na łowisko,
  • czy będziemy wędkować z kimś czy sami,  
  • jak będziemy napędzać naszą łódź silnikiem czy wiosłami,
  • gdzie przechowamy łódź zimą,

Kiedy już odpowiemy na te pytania i wybierzemy idealną łódź wędkarską pamiętajmy o bezpieczeństwie na tym aspekcie nie powinniśmy oszczędzać. Wtedy do naszych połowów wystarczy ją zakupić i wyposażyć w odpowiednie akcesoria. Teraz tylko wypad nad wodę i pora wędkować. 

* Niektóre z linków w tym artykule mogą być linkami afiliacyjnymi, co oznacza, że jeśli zdecydujesz się na zakup przez te linki, portal wędkarski Amatorskie Wędkowanie może otrzymać prowizję, którą przeznaczamy na rozwój naszego portalu wędkarskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.