SPRZĘT

Belly Boat – pływadełko wędkarskie

Wędkarstwo spinngowe szczególnie na drapieżniki takie jak szczupaki, okonie a nawet i sumy jest w naszym kraju bardzo popularne. Oczywiście ryby te można łowić zarówno z pontonu, jak i z łodzi, ale należy pamiętać, że wszystkie te środki pływające nie dają nam takiej mobilności jak Belly Boat stąd ostatnio panuje moda  na tzw. „pływadełko wendkarskie”. Z tego wpisu dowiesz się co to jest jak działa i ile to kosztuje. 

Co to jest pływadełko wędkarskie – Belly Boat?

Ponton to sprzęt do pływania, który polscy wędkarze bardzo dobrze znają. Jego angielska nazwa dosłownie oznacza „belly boat”. Amerykańskie pochodzenie tego urządzenia sprawiło, że termin ten jest często używany. Aby każdy wędkarz wiedział co to jest często jest łączony z jego polskim odpowiednikiem. Mały pływak odnosi się do czegoś małego i miniaturowego. Tak jest w rzeczywistości, ponieważ pierwotnie był używany przez wędkarzy muchowych w Stanach Zjednoczonych, którzy mogli nim łowić na bardzo małych wodach, do których nie można było dotrzeć normalną łodzią lub pontonem. Dzięki pontonowi Belly Boat można dostać się w trudno dostępne miejsca na każdym niemal akwenie.

Z czego składa się pływadełko wędkarskie?

Belly Boat, czyli pływadełko wędkarskie składa się z kilku części. Najważniejszymi z nich są siedzenia i boczne schowki. Wygodne i ergonomiczne siedzisko jest z pewnością bardzo ważne, abyś mógł łowić w komfortowych warunkach nawet podczas kilkugodzinnych połowów. Niewątpliwą zaletą większości pływadełek wędkarskich jest to, że siedzisko znajduje się nad taflą wody, co sprawia, że wędkarz nie odczuwa niskiej temperatury wody. Co z pewnością wpływa na komfort łowienia. Komora boczna, daje możliwość zabezpieczenia przed spadnięciem z Belly Boat. Bezpieczeństwo jest niezwykle ważne, dlatego musisz wybrać Belly Boat z solidnymi komorami, które pozwalają na zachowanie stabilności, będąc jednocześnie jak najlżejszym, a przez to łatwiejszym w transporcie. 

Belly Boat - pływadełko wędkarskie – gdzie pływać?

Jak wspomniano, spinning Belly Boat doskonale sprawdzają się w miejscach, w których ciężko wodować łódź czy nawet ponton wędkarski. Łodzie z silnikiem elektrycznym są najczęściej używane do łowienia na spinning. Oczywiście należy sprawdzić, czy w danym akwenie dozwolone jest wędkowanie z środa pływającego, ponieważ taki Belly Boat jest urządzeniem pływającym – podobnie jak łódki i pontony. A jaką ma przewagę nad ostatnią? Przede wszystkim należy wspomnieć o kompaktowych wymiarach. Oczywiście napełnienie powietrzem Belly Boat powoduje, że jest on większy, ale nadal jest łatwy do przenoszenia i kompaktowy. Dlatego jest szczególnie przydatny dla tych wędkarzy, którzy nie mają dużo miejsca na przechowywanie większego sprzętu i często wędkują sami. Ponton nawet jedno osobowy potrafi być dość ciężki. Do tego przychodzą nam takie akcesoria jak pompka, wiosła. Sprawia to, że samemu trudno zabrać się na ciężko dostępną miejscówkę. Belly Boat łatwo samemu transportować i nie musi być to duży samochód. Możemy również zabrać go na plecy jak plecak i wyruszyć nad wodę. 

Zalety pływania Belly Boat

Po pierwsze, może być świetną alternatywą dla łodzi. Często jednak zdarza się, że niektóre łowiska nie są dostępne np. z łodzi, a bardzo ciekawe łowiska mogą być ukryte w wielu trudno dostępnych miejscach np, leśne jeziorka. Dzięki temu nasze pływadełko wędkarskie może być używany do rzadszych połowów w trudnych miejscach. Ile kosztuje Belly Boat – pływadełko wędkarskie? Znamy już główne zalety pływaków Belly Boat. Jeśli ktoś zamierza kupić sprzęt wędkarski do pływania z różnych powodów nie decyduje się na wybór łódki lub pontonu, najlepszym rozwiązaniem jest wybór pływadełka wędkarskiego. Głównym pytaniem jest cena takich urządzeń. Można znaleźć takie pływadełka wędkarskie w cenach – od 800 do 2000 zł. Przykładem pierwszego budżetowego urządzenia jest Belly Boat Caperlan float tube FLTB-5. Idealnie nadaje się do spinningu a także wędkarstwa spławikowego i jak prawie wszystko tego typu, jest narzędziem, które pozwala wędkarzowi dotrzeć do miejsc, do których inaczej by nie dotarł.

Pływadełka wędkarskie marki Caperlan

Zaletą tych Belly Boat jest nie tylko cena, ale przede wszystkim stabilność, trwałość i komfort podczas pływania. Jest to jednostka cicha, więc nie będzie Ci przeszkadzał hałas często słyszany z pontonów czy motorówek. Wędkarze czują się komfortowo dzięki dwóm bocznym komorom powietrznym oraz dwóm tylnym częściom (siedzisko i oparcie). Muszą jednak zawsze warto pamiętać o kamizelce szczególnie dla osób nie umiejących pływać, ponieważ zawsze istnieje ryzyko wypadnięcia z pływaka. Bezpieczeństwo jest zawsze priorytetem. Warto również wziąć pod uwagę, że Belly Boat jest przeznaczony  głównie do pływania po wodach spokojnych i bezwietrznych, dlatego warto go wodować na takich akwenach i w takiej pogodzie. Nie zalecamy używać pływadełka wędkarskiego przy dużych falach czy w miejscach gdzie z wody wystaje duża ilość konarów drzew czy gałęzi, które mogłyby uszkodzić nasze pływadełko.  Oczywiście podczas pompowania należy uważać, aby nie przekroczyć dopuszczalnego ciśnienia. Jak na tak przystępną cenę te Belly Boat są bardzo solidne i bezpieczne co może przemawiać do zakupy nawet do nie dużej ilości wypadów na tego typu wędkowanie.

Film z wędkowania z Belly Boat

Podsumowanie

Pływadełko wędkarskie to sprzęt dla tych wędkarzy którzy najczęściej łowią sami w różnych łowiskach. Dzięki mobilności tego sprzętu może łowić na różnych akwenach nie wożąc ze sobą dużej ilości sprzętu. Pływadełko to też tańsza alternatywa dla łodzi wędkarskiej. Myślę, że warto spróbować wędkować w na takim sprzęcie można w ciągu dniu obłowić nawet kilka jezior wędkując cały czas z wody co daje nam większe szanse na sukces niż łowienie z brzegu i przechodzenie kilometrów linii brzegowej. Machanie płetwami w takim pływadełku też pomoże nam zadbać o dobrą kondycje 🙂 

* Niektóre z linków w tym artykule mogą być linkami afiliacyjnymi, co oznacza, że jeśli zdecydujesz się na zakup przez te linki, portal wędkarski Amatorskie Wędkowanie może otrzymać prowizję, którą przeznaczamy na rozwój naszego portalu wędkarskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.