AKTUALNOŚCI

Inspekcja Wodna kompetencje i uprawienia

Inspekcja wodna

Od 1 lipca 2024 na Polskich wodach i nie tylko pojawi się nowa służba, która będzie miała na celu monitorowania i kontrolowania zrzutów do wody oraz czynności związanej z jej ochroną. Wiązać się to będzie również z możliwością kontrolowania wędkarzy a w razie nieprawidłowości służba ta będzie mogła ukarać wędkarza mandatem.

Inspekcja Wodna - co to takiego?

W Wodach Polskich, od 1 lipca 2024 roku, powstanie uzbrojone ramię – Inspekcja Wodna. Ta nowa formacja będzie wyposażona w broń i zajmie się wykrywaniem wykroczeń, zdarzeń lub naruszeń, które mogą spowodować szkody w środowisku wodnym. Ekolodzy wyrażają obawy, że wprowadzenie tej służby może skomplikować struktury zarządzania wodami oraz procesy monitoringu i kontroli.

Utworzenie Inspekcji Wodnej jest związane z uchwaloną przez Sejm ustawą o rewitalizacji rzeki Odry. Celem tej nowej służby jest skupienie w jednym podmiocie rozproszonych kompetencji, co pozwoli skutecznie i natychmiastowo przeciwdziałać występującym wykroczeniom oraz zabezpieczać odpowiednie dokumenty i podejmować działania prowadzące do wszczęcia odpowiedniego postępowania.

Kompetencje Inspekcji Wodnej

Inspektorzy Inspekcji Wodnej będą mieli szeroki zakres uprawnień, w tym:

  1. Pobieranie próbek wody i ścieków.
  2. Nakładanie mandatów zgodnie ze swoją kompetencją.
  3. Kontrolowanie dokumentów uprawniających do połowu ryb.
  4. Monitorowanie liczby, masy i gatunków odłowionych ryb oraz przedmiotów służących do ich połowu.
  5. Zabezpieczanie porzuconych ryb i przedmiotów służących do połowu w przypadku niemożności ustalenia ich posiadacza.
  6. Żądanie wyjaśnień i przeprowadzanie czynności niezbędnych do kontroli.

Warto podkreślić, że Inspekcja Wodna będzie działać w ramach Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie i będzie odpowiedzialna za przestrzeganie regulacji wprowadzonych przepisami ustawy o rewitalizacji Odry, przepisów Prawa wodnego oraz ustawy o rybactwie śródlądowym. Mimo pewnych kontrowersji, wprowadzenie tej służby ma na celu ochronę środowiska wodnego i zapewnienie bezpieczeństwa wodnego dziedzictwa naszego kraju.

Podsumowanie

Kolejna służba, która powiela kompetencje Ochrony Środowiska i Państwowej Straży Rybackiej. Kontroli nad wodą nigdy za mało i przekonani jesteśmy, że powinny być one bardziej intensywne. Czy nie wystarczyło zwiększyć liczby etatów w wyżej wymienionych służbach, które są już w naszym kraju i je bardziej doposażyć?

Inspekcja Wodna będzie miała strukturę dwustopniową:

  • Krajową Inspekcję Wodną działającą przy Krajowym Zarządzie Gospodarki Wodnej, na jej czele jako Krajowy Inspektor Wodny będzie stał prezes PGW WP
  • Regionalne inspekcje wodne, kierowane przez dyrektorów regionalnych zarządów gospodarki wodnej PGW WP.

Inspekcja Woda jakie to koszty?

Oszacowano, że utworzenie i funkcjonowanie tej inspekcji (koszty wynagrodzenia, wyposażenia, szkolenia i utrzymanie miejsca pracy) będzie kosztowało podatników w ciągu 10 lat ponad 30,6 mln zł, z czego

W 2024 – 1 mln 655 tys. zł;
W 2025 – 3 mln 039 tys. zł;
W 2026  3 mln 191 tys. zł.
Koszty mają ciągle rosnąć. Całość środków na to zadanie inspekcja wodna ma pozyskać ze środków własnych Wód Polskich (mandatów oraz wpłat jakie uiszczamy za różne pozwolenia czy zezwolenia do Wód Polskich).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.