POZOSTAŁE

W czym na ryby na lód?

W czym na ryby na lód?

Niektóre hobby można uprawiać przez cały rok. Choć wędkarze kojarzą nam się z latem, są i tacy pasjonaci, którzy udają się nad wodę i w chłodniejszych porach roku z kilkoma wędkami w ręku, z wiadrem i innymi potrzebnymi sprzętami, opatuleni od stóp do głów. Bo odpowiedni ubiór, a zwłaszcza buty, to ważna rzecz.

Buty na pierwsze chłody

Gdy pojawią się pierwsze prawdziwie chłodne poranki i wieczory, niezbędnym wyposażeniem wędkarza będą buty, które zapewnią mu ochronę przed niską temperaturą oraz przed wilgocią. Warto, by obuwie posiadało antypoślizgową podeszwę – ryzyko poślizgnięcia się na mokrej trawie, zmrożonej kałuży i zmoczonym opadami deszczu drewnianym podeście jest duże. Gumowa podeszwa ze strukturalnym spodem gwarantuje pewniejsze chodzenie. Ciepłe i zarazem wodoodporne buty powinny być wygodne – w końcu wielogodzinna pasja musi być przyjemnością.

Buty na śnieg i lody

Gdy ziemię przykryje śnieżna pokrywa i skuje pierwszy lód, wędkarz powinien zaopatrzyć się w bardziej profesjonalne obuwie, które w sposób niezawodny będą chronić jego stopy. Podstawowa cecha to wytrzymałość – buty powinny być trwałe, zachowywać swój kształt i nie pękać nawet w bardzo niskich temperaturach. Tę właściwość zapewnią butom odpowiednie materiały np. piankowa cholewka czy poliuretanowa podeszwa chroniąca stopy przed poślizgnięciami,  uszkodzeniami mechanicznymi tj. przecięcia, przebicia, izoluje od zmarzniętego gruntu i gwarantująca utrzymanie komfortu termicznego. Najlepsze modele butów są wyposażone w specjalne wkładki, które chronią przed zimnem nawet, gdy słupek rtęci opada na sam dół termometru. Buty dla zimowych wędkarzy powinny być szczelne tj. nie przepuszczać wody, gdy pęknie pod nim lód, zatem warto sprawdzić jaką technologię zastosowano podczas łączenia cholewy z podeszwą (bardzo dobre efekty daje „direct mold”) i obecność specjalnych mankietów. Niektóre meble butów posiadają podeszwy dodatkowo uzbrojone w kolce, co eliminuje potrzebę zakładania raków na śliskim lodzie. Gdy kolców jednak brak, można poradzić sobie w inny sposób.

Dodatkowe akcesoria

Gdy połów ryb odbywa się na lodzie, na dobre buty robocze ocieplane z podeszwą antypoślizgową można założyć specjalne raki. Lekkie i wygodne stalowe nakładki z równomiernie rozmieszczonymi na podeszwie kolcami zapewnią wędkarzowi lepszą przyczepność na śliskiej powierzchni.

Suche i ciepłe stopy, suche skarpety i wnętrze obuwia po kilkugodzinnym łowieniu ryb to znak, że wybór był dobry. Każdy wielbiciel wędkowania powinien pamiętać o tym, że dobrze dobrane obuwie to kwestia także jego bezpieczeństwa, i że akurat na tym zakupie oszczędzać nie powinien.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.