AKTUALNOŚCI, PORADY

Karta wędkarska 2024 – cena, egzamin, opłaty i wniosek o wydanie PDF

karta wędkarska

Wędkarstwo to pasja, która przyciąga coraz więcej entuzjastów w Polsce. Jednak aby legalnie uprawiać tę aktywność, konieczne jest posiadanie karty wędkarskiej. W tym artykule omówimy, czym jest karta wędkarska, jak ją zdobyć oraz ile to kosztuje.

Czym jest karta wędkarska (rybacka)?

Karta wędkarska to oficjalny dokument, który uprawnia do połowu ryb na terenie polskich wód. Jest to regulowane przez ustawę z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym. Posiadanie karty wędkarskiej jest obowiązkowe dla wszystkich osób powyżej 14. roku życia chcących wędkować w Polsce. Osoby młodsze niż 14 lat mogą wędkować pod opieką osoby dorosłej posiadającej kartę wędkarską.

Jak zdobyć kartę wędkarską?

Aby uzyskać kartę wędkarską, należy najpierw zdać egzamin w lokalnym kole Polskiego Związku Wędkarskiego (PZW). Następnie trzeba złożyć wniosek wraz z wymaganymi dokumentami w urzędzie miasta lub starostwie powiatowym.

Czy można zdobyć kartę wędkarską online?

Obecnie nie istnieją przepisy, które umożliwiają zdobycie karty wędkarskiej przez Internet. Egzamin musi być przeprowadzony w obecności komisji egzaminacyjnej, a wniosek trzeba złożyć osobiście w urzędzie.

Ile kosztuje karta wędkarska?

Koszty związane z kartą wędkarską składają się z dwóch głównych opłat. Cena egzaminu na kartę wędkarską wynosi zazwyczaj 30 złotych (dla osób do 16. roku życia jest bezpłatna). Natomiast samo wydanie karty wędkarskiej wiąże się z opłatą w wysokości 10 złotych.

Dodatkowe opłaty: wykupienie zezwoleń i opłaty członkowskie PZW

Posiadanie karty wędkarskiej to tylko część wymaganego wyposażenia, aby legalnie wędkować w Polsce. Konieczne jest także wykupienie odpowiednich zezwoleń i, opcjonalnie, wniesienie opłat członkowskich do Polskiego Związku Wędkarskiego (PZW). Koszty tych pozycji różnią się w zależności od województwa. Informacje na ten temat można znaleźć na stronach okręgów wędkarskich PZW.

Egzamin na kartę wędkarską

Egzamin na kartę wędkarską sprawdza wiedzę związaną z regulaminem amatorskiego połowu ryb. Obejmuje on znajomość przepisów określonych w Ustawie o rybactwie śródlądowym oraz w Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie połowu ryb. Egzamin może mieć formę pisemną lub ustną, zależnie od decyzji komisji egzaminacyjnej. Osoba ubiegająca się o kartę wędkarską musi wykazać się znajomością tych przepisów.

Wymagane dokumenty do wyrobienia karty wędkarskiej

Aby uzyskać kartę wędkarską, trzeba dostarczyć odpowiednie dokumenty do urzędu. Oprócz wypełnionego wniosku, wymagane są:

  • Zaświadczenie o zdaniu egzaminu
wzór karty wędkarskiej

Wzór wniosku o wydanie karty wędkarskiej PDF

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.