W ciągu ostatnich lat depilacja laserowa staje się coraz popularniejszym zabiegiem wykonywanym w celu likwidacji niechcianego owłosienia. Zwolennicy tej metody chwalą ją za trwałe efekty i wysoką skuteczność. Mechanizm działania oparty jest o użycie wiązki lasera wnikającej głęboko w skórę i niszczącej cebulki włosa razem z ich korzeniami. Wykorzystywana energia cechuje się wysokim powinowactwem do ciemnej barwy, w tym przypadku melaniny, dlatego najszybsze i najbardziej spektakularne efekty widoczne są u osób posiadających grube i ciemne włosy.
Nie oznacza to jednak, że jedynie ten typ owłosienia można poddać zabiegowi epilacji. Za pomocą regulacji mocy i czasu trwania impulsów, można dostosować parametry również do osób o innej strukturze i barwie włosa.
Jak przygotować się do zabiegu?
Pierwszy zabieg depilacji laserowej powinien być poprzedzony konsultacją u kosmetologa, który zadecyduje czy nie istnieją żadne przeciwwskazania do jej wykonania. Sam klient musi spełnić kilka następujących warunków. Nie może opalać się przynajmniej miesiąc przed planowanym zabiegiem, nie może stosować preparatów zawierających jakąkolwiek formę witamin A i C w miejscach działania lasera ani cierpieć na choroby autoimmunologiczne takie jak łuszczyca, bielactwo czy rybia łuska. Jeśli kwalifikacja do wykonania usługi przebiegła pomyślnie, należy przygotować się do niej, goląc dokładnie cały obszar skóry, który ma zostać poddany działaniu lasera za pomocą maszynki jednorazowej jeden dzień przed planowanym zabiegiem. Nie można używać w tym celu pęsety, depilatora ani wosku.
Czego się spodziewać?
Odczucia związane z zabiegiem są uzależnione od wrażliwości osoby, która jest mu poddawana. Klienci najczęściej porównują je do przykładania do skóry gorącego przedmiotu lub kłucia niewielkich igiełek. Dyskomfort trwa jednak krótko, a na podrażnioną skórę zaraz po epilacji można nałożyć maść łagodzącą lub żel chłodzący. Możliwym powikłaniem po zabiegu jest obrzęk lub zaczerwienienie, które znika najczęściej w ciągu 4 godzin. W zależności od wybranego przez nas salonu depilację laserową należy powtarzać w odstępach od 4 do 10 tygodni aż do pozbycia się niechcianego owłosienia. Sesje muszą być powtarzane, ponieważ laser działa jedynie na włosy będące w fazie wzrostu. Często do pozbycia się już ponad 90% włosów wystarczy 6 zabiegów.
Czy efekty depilacji laserowej utrzymują się na zawsze?
Z założenia efekty depilacji laserowej pozostają z nami już na zawsze. Jednak na ten stan rzeczy ma wpływ wiele czynników. Po pierwsze kluczem do osiągnięcia sukcesu jest stosowanie się do zaleceń kosmetologa podczas okresu wykonywania zabiegów. Aby efekty były zadowalające, nie można opalać skóry ani wyrywać włosów z cebulkami pomiędzy sesjami. Innym czynnikiem, który może wpłynąć na rezultaty epilacji, jest stan hormonalny. Jego duże odchylenia od normy mogą spowodować powrót owłosienia, nawet jeśli początkowo depilacja była skuteczna. Większość klientów cieszy się idealnie gładką skórą od kilku do kilkunastu lat po ostatniej sesji. Po takim czasie zalecane jest wykonywanie tak zwanych „zabiegów przypominających”, które na dobre wyeliminują problem odrastania nowych włosków. Są one wykonywane znacznie rzadziej niż początkowo, zwykle raz do roku lub nawet co kilka lat.
Czy warto zdecydować się na depilację laserową?
Plusy znacząco przeważają nad minusami. Depilacja laserowa pozwala na długie lata zapomnieć o konieczności golenia, stanowiąc nie tylko oszczędność czasu, ale na dłuższą metę także pieniędzy wydawanych na mniej długotrwałe sposoby usuwania owłosienia. Jest też idealnym sposobem na uzyskanie estetycznego efektu wizualnego. Skóra nie jest narażona na podrażnienia, uszkodzenia i wrastające włoski, pozostając gładka i zdrowa.