PORADY

Jakie są najlepsze przynęty na lina?

jezioro borówno

Lin to ryba, która najczęściej żeruje na dnie jeziora. Ponieważ optymalny czas połowu jest krótki, nie jest łatwo go złapać. Mrowienie najłatwiej złapać od ostatnich dni maja do ostatniego dnia czerwca, kiedy przygotowuje się do tarła. Drugim dobrym czasem na łowienie linów jest sierpień i początek września. Najlepsze warunki do polowania na tę rybę to deszczowa pogoda przed wschodem i po zachodzie słońca.

Lin – płochliwa rybka

Warto pamiętać, że lin jest rybą, bardzo łatwo płochliwą. Nawet niezbyt głośna rozmowa w pobliżu wody może spłoszyć rybę. A to może już skutkować nieudanym polowaniem. Dlatego warto rozstawić sprzęt w pewnej odległości od łowiska. Tak, aby wydając odgłosy i wykonując gwałtowne ruchy nie spłoszyć tej, wrażliwej na bodźce ryby.

Gdzie najlepiej złowić lina?

Lin najchętniej żeruje tam, gdzie roślinność jest bardzo gęsta,. Czyli na brzegu, wśród gęstych trzcin i liści. Dlatego najlepszym miejscem do wędkowania jest połączenie, gęsto zarośniętego terenu z czystym dnem. Aby znaleźć dogodne miejsce, wystarczą dobre umiejętności obserwacji. Tam, gdzie bąbelki unoszą się na powierzchnię, bardzo możliwe, że grasują liny. Bo penetrują one dno w poszukiwaniu larw. A ich przysmakami są głównie ochotki i jętki. Z tego właśnie powodu, na powierzchni wody mogą ukazywać się bąbelki.

kujan mały

Jaka przynęta na liny?

Najskuteczniejszą przynętą na liny, okazuje się być zwykła kukurydza w puszce. Lub nieco większy, ugotowany makaron. Który należy posypać cukrem waniliowym. Jeśli chodzi o odpowiednią zanętę, bardzo wiele zależy od pory roku. Wiosną w domowej roboty zanęcie, powinny dominować białe i czerwone robaki. Bo w ciepłe dni apetyt ryb jest większy i z pomocą może nam przyjść rosówka. Latem dobre efekty dają przynęty w postaci ciasta. Przygotowanego z mąki i wody. Można także je nieco wzbogacić chociażby o stosowany, także przy makaronie, cukier waniliowy. Ślimaki, larwy chruścików, kukurydza i słodki makaron to również bardzo skuteczne przynęty latem. Jesienią warto wrócić do przynęt mięsnych. Oprócz przynęty żyłkowej, bardzo ważny jest również wybór odpowiedniej zanęty. Bo bez uprzedniego zanęcenia wybranych przez nas łowisk, drastycznie zmniejszają się szanse złowienia lina. Specjaliści podpowiadają, aby zanętę rzucać na dwa, trzy dni przed planowanym połowem. A najlepsza zanęta, według profesjonalistów, to mieszanka białych i czerwonych robaków. Podobne rezultaty, może dać też stosowanie wraz z nimi kukurydzy. Za każdym razem należy użyć około 3kg zanęty. I chociaż może się to wydawać dość sporo, nie warto oszczędzać na jej ilości.

Właściwe przygotowanie sprzętu na lina

Wiadomym jest że liny żerują blisko dna. Dlatego właśnie trzeba tak przygotować sprzęt wędkarski, aby przynęta się tam znalazła. Odpowiednio przygotowany zestaw do wędkowania, musi więc zostać nieco dociążony. To ma za zadanie zapewnić, aby przynęta opadła na dno. Do obciążenia żyłki, najlepiej jest używać ołowiu. W przypadku dość dużej roślinności, trzeba zastosować nieco inne rozwiązanie. Dobrze jeśli wówczas przynęta, będzie mogła się znajdować przy liściach. Dzięki temu liny bez trudu, będą mogły ją zauważyć. W tym przypadku, nie jest zalecane, aby opadała ona zbyt nisko, bo połowy mogą być mniej satysfakcjonujące.

Co zabrać ze sobą na lina?

Lin jest dosyć nietypowym gatunkiem ryb. Z tego względu, wybierając się w nowe miejsce na łowy. Warto zabrać ze sobą kilka rodzajów przynęty oraz wcześniej przygotowaną dużą ilość zanęty. Taka różnorodność da możliwość sprawdzenia wędkarzowi, do jakiej zanęty i przynęty, liny zostały w danym miejscu przyzwyczajone. Okazuje się, że może to być dość istotne, zwłaszcza jeśli w tym miejscu łowi, co jakiś czas wielu wędkarzy. Może się okazać, że ryby przyzwyczaiły się do określonej zanęty i przynęty. I nie będą brały na nic innego. A wynika to z regularnego stosowania, tej określonej zanęty i przynęty. Są dwa sposoby, aby dowiedzieć się, co jest ich przysmakiem, metoda prób i błędów. Albo zapytanie miejscowych wędkarzy o to, na co łowią. Być może podzielą się tą informacją. Jeśli jednak nie, pozostaje jedynie własne testowanie środowiska.

Podsumowanie

Lin to jedna z trudniejszych ryb do złowienia, która występuje w naszych wodach. Nie mniej jest bardzo piękna i waleczna przez co tym bardziej każdy wędkarz chciałby złowić lina. Powyżej przedstawiamy nasze spostrzeżenia na temat połowu tego gatunku. To co udało nam się zaobserwować podczas wielu godzin przygotowań i spostrzeżeń aby łowić piękne liny.

Lin
* Niektóre z linków w tym artykule mogą być linkami afiliacyjnymi, co oznacza, że jeśli zdecydujesz się na zakup przez te linki, portal wędkarski Amatorskie Wędkowanie może otrzymać prowizję, którą przeznaczamy na rozwój naszego portalu wędkarskiego.

Jedna odpowiedź do “Jakie są najlepsze przynęty na lina?

  1. Błażej pisze:

    Na stawie w którym łowię liny stosuję przynętę czerwone robale a zanęta to glina z kukurydzą.

    1. Remigiusz pisze:

      Czerwone robaki to dobra przynęta na lina. Lin lubi na słodko więc stosowanie zanęt z kukurydzą, zapachem np. wanilia, truskawka, marcepan może jeszcze bardziej zwiększyć nasze szanse na zwabienie linów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.