METODY, PORADY

Dlaczego metoda spławikowa jest najlepsza dla początkujących wędkarzy?

wędkowanie na spławik

Metoda spławikowa jest szczególnie polecana osobom, które chcą nauczyć się łowić ryby. Dzięki tej metodzie można łatwo nauczyć się podstaw technik połowu. Zazwyczaj jest tak, że doświadczeni wędkujący, uczą młodsze pokolenie. Amatorów, którzy nigdy nie używali spławików, bo nigdy wcześniej nie łowili. Warto być uważnym uczniem i słuchać porad udzielanych, przez starszych wędkarzy. Dzięki tej metodzie można łowić zarówno z brzegu. Jak też z łodzi, a kiedy trochę się człowiek nauczy, warto spróbować też innych metod.

Która wędka jest odpowiednia do metody spławikowej?

Istnieje wiele rodzajów wędek do metody spławikowej. Jednak bat, to najlepszy wybór, gdyż to wędka, która nie posiada przelotek i nie ma też kołowrotka. Okazuje się więc być w sam raz dla początkujących wędkarzy. Dodatkowe wsparcie daje umocowany na czubku szczytówki specjalny łącznik. Bat to wędka, która jest składana. Na końcu bata mamy łącznik do którego mocujemy naszą żyłkę główną. Z kolei Bolonka to teleskopowa wędka o stosunkowo dużym ciężarze wyrzutu i unikalnym spławiku w kształcie szpuli. Warto również wspomnieć o wędce Long Range Rod, która jak sama nazwa wskazuje pozwala łowić z dużych odległości. Długość jej tyczki powinna wynosić 3,6-4,5 metra.

Jak skompletować zestaw do metody spławikowej?

Montaż odpowiedniego zestawu do metody spławikowej, rozpoczynamy od doboru odpowiedniej wędki. Najbardziej optymalna długość bata dla takiego zestawu to 5-6 metrów. Za duży bat czy tyczka na początku mogłaby sprawiać dużo problemów. Ciężar wyrzutu takiego zestawu powinien mieścić się w przedziale 10-30 gramów. A wędki powinny mieć umiarkowaną krzywą ugięcia, aby się nie złamały przy dużej rybie. Spławik pełniący funkcję sygnalizatora brań jest niezwykle ważnym elementem tego typu zestawu wędkarskiego. Ale ma on także inne zadanie, którym jest utrzymanie przynęty na optymalnej głębokości. Tak, aby była ona łatwo odnajdywana przez ryby. Spławik służy nam do regulacji głębokości na jakiej łowimy. Wystarczy go odpowiednio przesunąć do góry aby łowić głębiej lub na dół aby łowić płycej. Jeżeli po zarzuceniu nasz spławik leży to znaczy, że albo mamy źle dobrane obciążenie zestawu (za mało ołowiu) albo nasza przynęta jest już na dnie.

Wędka z kołowrotkiem do metody spławikowej

Kiedy nie chcemy łowić na bata lub na tyczkę. Możemy zastosować wędki z przelotkami i kołowrotkiem. Taki zestaw pozwala nam na zarzucenie dalej naszym zestawem oraz łowić na głębszych wodach. Takie wędki stosowane są głównie z brzegu oraz z łodzi kiedy łowimy na dużych głębokościach. Zestaw różni się jedynie tym, że nasz spławik jest przelotowy a nie stały a głębokość regulujemy poprzez stoper wełniany czy gumowy. Wędki spławikowe z kołowrotkiem występują w wymiarach od 3-5m a kołowrotki posiadają szpule o pojemności 2000 – 3000. 

Jakie zanęty i przynęty stosować w metodzie spławikowej?

Przynęta i zanęta, są również bardzo ważne. Zwłaszcza dla początkujących wędkarzy, którzy dopiero poznają tajniki swoich starszych i doświadczonych kolegów. Odpowiednio przygotowana zanęta, ma za zadanie przyciągać ryby na nasze, wybrane łowisko. Można kupić gotowe zanęty lub łatwo zrobić własne. Ale to wymaga odpowiedniej kompozycji produktów. Zanętą podkarmia się ryby, rzucając jej pewne, nie małe ilości, dokładnie tam gdzie, planuje się potem zarzucić wędkę.


Jakie przynęty stosować?
W zależności od tego, co planujemy złowić. A także gatunków ryb w danym akwenie. Najlepiej jest stosować przynęty naturalne. Takie, jak:
– żywe robaki
– dżdżownice
– świeżo zagniecione ciasta
Bywają też sztuczne zamienniki, takie jak silikonowe imitacje robaków, czy kukurydzy lub ciasta. One też mają pewną zaletę, są wielokrotnego użytku.

Dodatkowe akcesoria do metody spławikowej:

Jeśli wyprawa na ryby, to zazwyczaj na kilka godzin, albo dni. Warto więc zabrać ze sobą różne akcesoria, które sprawią, ze wyprawa na ryby stanie się bardziej komfortowa. Własne siedzisko, może być bardzo praktycznym rozwiązaniem. Bo dzięki niemu nie zmęczymy nóg wielogodzinnym staniem. A kucanie, także bywa trudne, jeśli trwa zbyt długo. Dodatkowo pomocnym gadżetem, może się okazać wspornik, na którym można oprzeć wędzisko. Dzięki temu, można odpoczywać i jedynie obserwować spławik, napawają się urokami przyrody. Dla miłośników drzemek, zwłaszcza w cieplejsze dni, pomocnym może być też sygnalizator dźwiękowy. W którym umieszcza się żyłkę, bo kiedy ryba zaczyna brać, wówczas żyłka napręża się, a urządzenie wydaje dźwięki ostrzegawcze.

Podsumowanie

Metoda spławikowa to idealny sposób aby zacząć wędkowanie. Od tej metody zazwyczaj zaczynają dzieci swoją przygodę z wędkarstwem. To łatwa metoda i nie wymaga od nas na raz kupienia dużej ilości sprzętu. Nie musimy inwestować dużej ilości pieniędzy w sprzęt kiedy nie wiemy czy wędkarstwo nas wciągnie. Wystarczy bat żyłka, spławik, ołów, haczyk, robaki i już możemy iść na pierwsze w życiu połowy. Warto spróbować i cieszyć się dobrą zabawą na świeżym powietrzu. Ostrzegamy, że wędkarstwo bardzo mocno wciąga i można stać się zagorzałym wędkarzem i rozwijać swoją pasję do końca życia.

* Niektóre z linków w tym artykule mogą być linkami afiliacyjnymi, co oznacza, że jeśli zdecydujesz się na zakup przez te linki, portal wędkarski Amatorskie Wędkowanie może otrzymać prowizję, którą przeznaczamy na rozwój naszego portalu wędkarskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.