Ryby słodkowodne

Boleń

boleń

Wstęp

Bolenie (Aspius aspius) to gatunek ryby słodkowodnej z rodziny karpiowatych, który występuje w dorzeczach Loary, Rodanu, Renu, Dunaju, Łaby, Odry, Wisły, Tamizy, Niemna, Dniestru i Dniepru. Preferuje piaszczyste i kamieniste podłoże. Jest chętnie łowiona przez doświadczonych wędkarzy.

Opis

Bolenie to ryby typowo rzeczne, spotykane przede wszystkim w dużych zlewiskach. Preferują piaszczyste i kamieniste podłoże. Dorosłe osobniki mierzą z reguły 60-70 cm, ale trafiają się też okazy dochodzące do 90 cm. Nie jest to ryba, która ma dużą tendencję do obrastania w tkankę tłuszczową, natomiast jej siła potrafi dać o sobie znać podczas holu. Otwór gębowy u tej ryby jest wysuwany, co ułatwia jej pobieranie pokarmu z dna. Bolenie posiada dwie pary wąsów, mocno wciętą płetwę ogonową oraz oczy skierowane lekko ku górze. Jej grzbiet przybiera kolor ciemnooliwkowy lub szary, a brzuch biały.

Odżywianie

Bolenie są gatunkiem drapieżnym, żywiącym się w młodym wieku planktonem, a potem owadami i ich larwami. Do ich najczęstszych przysmaków należą: pijawki, jętki, kiełże, muchówki, małe ryby, mięczaki.

Rozród

Samiec bolenia jest gotowy do rozmnażania w wieku ok. 3 lat, a samica – 5 lat. Tarło rozpoczyna się w momencie, gdy temperatura wody wynosi ok. 16°C. Zazwyczaj trwa od maja do nawet sierpnia, zależnie od obszaru. Ikra składana jest na dnie, np. kamieniach.

Jak złowić bolenia?

Bolenie to ryby, które najczęściej łowi się w rzekach podczas ich wędrówek na tarło. Najlepszym czasem na połów bolenia jest sierpień i wrzesień. Najlepszą metodą połowu jest metoda gruntowa, feeder bądź spławikowa – przepływanka. Przynętę należy położyć na dnie albo troszkę nad nim. Bolenie lubią ciszę, dlatego na łowisku należy zachować odpowiednią ostrożność.

Jeśli chodzi o sprzęt wędkarski, to najlepszą opcją jest łowienie tych ryb z gruntu albo spławikiem. Gruntowy zestaw powinien składać się z wędziska feeder o długości 3,6 – 3,9 metra z żyłką główną od 0,18 do 0,22 mm, przyponem z żyłki o średnicy 0,12 mm i haczykiem numer 12. Z kolei spławikowy zestaw powinien składać się z wędziska do 4-5 metrów, delikatnego spławika i cienkiej żyłki, które powinny zasygnalizować branie bolenia.

Mam nadzieję, że te informacje pomogą Ci w łowieniu bolenia. Jeśli masz jakieś pytania, nie wahaj się ich zadać!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.